Istorija

Vokiečių psichologas Williamas Sternas suformulavo pagrindinį IQ apibrėžimą 1912 metais, išreikšdamas intelekto koeficientą kaip numatomo „protinio amžiaus“ ir „dabartinio chronologinio amžiaus“ santykį:

100×(mental age/chronological age)

Pavyzdžiui, jei dešimtmetis berniukas turi trylikamečio berniuko protinius sugebėjimus, jo IQ atitinka 130 (100×13/10).

Testavimo metu yra naudojamos užduotys, suskirstytos atsižvelgiant į atskirų žmonių, galinčių vidutiniškai jas išspręsti, amžių. Taigi protinis amžius apibrėžtas sudėtingiausių užduočių, kurias testuojamas žmogus sugeba teisingai išspręsti, pagrindu.

IQ tarp 90 ir 110 yra laikomas vidurkiu.

Tačiau Sterno lygtis tinka tik vaikų atveju; Suaugusiųjų atveju išvestas koeficientas, taip vad. nukrypimo IQ , naudojamas palyginti žmogaus protinių sugebėjimų lygį su vidutiniu gyventojų lygiu. Apie 50 % gyventojų turi vidutinę IQ vertę (t. y. 90–110). Apytikriai 13 % gyventojų įeina į diapazoną nuo 110 iki 139, o 1,5 % Žemės gyventojų pasiekia genijaus lygį. Žemasis intelektas apibrėžiamas rezultatais tarp 80 ir 89. Rezultatai nuo 70 mažėjančia tvarka žymimi kaip debilumas (lengvas protinis atsilikimas), idiotija (vidutinis protinis atsilikimas) bei imbecilumas (sunkus protinis atsilikimas). Debilai gali būti mokomi ir ugdomi; idiotai gali būti ugdomi, o imbecilai negali būti nei mokomi, nei ugdomi. Faktas, kad žmogus turi tam tikrą intelekto lygį, dar nebūtinai vaidina svarbiausią rolę jo gyvenime. Pavyzdžiui, kvalifikuoti darbininkai gali turėti IQ virš 125.

Metams bėgant, IQ matavimai vystėsi, o vienas tiksliausių IQ testų yra būtent šitas, kuris ką tik Jums buvo pristatytas. Kadangi kai kurie dalykai per metus nepasikeitė, nenustebkite, kad šio testo metu būsite paprašyti įvesti savo amžių. To reikia užtikrinti kiek įmanoma tikslesnius rezultatus. Sėkmės!